Kas yra trombocitais praturtinta plazma (platelet rich plasma – PRP)?
Tai natūralus produktas, sukurtas iš paties paciento kraujo. Nedidelis kiekis kraujo imamas iš paciento venos į sterilų mėgintuvėlį, dedamas į specialią centrifugą ir ten atskiriami baltieji ir raudonieji kraujo kūneliai, paliekant išgrynintą kraujo plazmą su trombocitais, kurių kiekis yra kelis kartus didesnis nei paprastai būna kraujyje. Tokia paruošta plazma vadinama trombocitais praturtinta plazma (PRP). Nenaudojami jokie sintetiniai pakaitalai ar priedai, todėl šalutinio poveikio ir alerginių reakcijų tikimybė yra labai maža.
PRP jau seniai naudojama įvairiose medicinos srityse: ortopedijoje, odontologijoje, ginekologijoje, rekonstrukcinėje chirurgijoje, tačiau pastaruoju metu pastebėtas jos teigiamas poveikis ir įvairiose dermatologijos srityse, žaizdų gijime, kosmetologijoje. PRP injekcija gali būti leidžiama į veido, dekolte, kaklo, plaštakų odą. Taip pat, PRP procedūra plaukams yra efektyvus plaukų slinkimo gydymas.
Moksliniais tyrimais įrodyta, kad PRP procedūra skatina kolageno ir elastino sintezę odoje, taip pat slopina saulės spindulių sukeltus odos pažeidimus bei stabdo odos senėjimą, yra efektyvi plaukų slinkimo gydymui.
Kaip PRP veikia?
Trombocitai – tai kraujo ląstelės, dalyvaujančios žaizdų gyjime ir stimuliuojančios naujų ląstelių susidarymą. PRP, suleista į odą, aktyvina jūsų pačių kolageno ir elastino sintezę, skatina audinių atsinaujinimą (regeneraciją) – visa tai natūraliu būdu atjaunina odą: sumažėja raukšlelių skaičius, oda tampa lygesnė, skaistesnė, stangresnė.
Kuo PRP skiriasi nuo kitų injekcijų ir užpildų?
Užpildai – tai sintetiniu būdu išgauta hialurono rūgštis, kuri leidžiama į atskiras raukšles ir problemines vietas, dažniausiai raukšlėms kaktoje mažinti, lūpoms, skruostams putlinti. Hialurono rūgštis pritraukia vandens molekules, taip didindama tūrį ir apimtį, dėl to raukšlės išsilygina, lūpos, skruostai, veido ovalas tampa putlesni.
PRP stimuliuoja jūsų pačių kolageno sintezę viso veido odoje, o ne tik tam tikrose raukšlėse. PRP gali būti naudojama veido, dekoltė, kaklo, plaštakų srityse. PRP procedūra gerina bendrą odos būklę – stangrina, lygina paviršių, spalvą ir gali būti naudojama ten, kur užpildai bei kitos injekcijos negalimos.
Žinoma, užpildai, botulino toksino injekcijos, lazerinės procedūros veidui ir kitoms sritims gali būti kombinuojamos kartu su PRP tam, kad pasiektas optimalus ir visokeriopas odos atjauninimo efektas. Pavyzdžiui, PRP su hialuronu yra inovatyvi ir labai veiksminga odos jauninimo ir drėkinimo procedūra, nes jos metu hialurono rūgštis ir trombocitais praturtinta plazma veikia viena kitą papildydamos – oda giliai drėkinama, kolagenas ir elastinas veido odą stangrina, daro ją elastingesnę.
Kada taikoma PRP?
- Odos atjauninimui: raukšlių naikinimui, atstatyti prarastą odos stangrumą, odos papilkėjimas, spalvos netolygumams;
- Naikinti smulkias raukšleles aplink akis (vadinamas “žąsies kojeles”);
- Plaukų slinkimo gydymui ir vyrams ir moterims;
- Žaizdų gijimo skatinimui;
- Randų gydymui;
- Pigmentinių dėmių šalinimui;
Kokioms problemoms dar spręsti taikoma ir tinkama PRP terapija?
PRP injekcijos taikomos po operacijų raumenims, sausgyslėms, raiščiams, sąnariams gydyti;
Efektyvus gydymo metodas kelio sąnariui gydyti;
Kaip atliekama PRP procedūra?
Nedidelis kiekis kraujo iš venos yra paimamas į sterilų buteliuką. Tuomet buteliukas yra centrifuguojamas – atskiriami tam tikri kraujo komponentai, išgryninama kraujo plazma su trombocitais (PRP), kuri ir yra leidžiama į odą. Tokiame paruoštame preparate trombocitų skaičius yra kelis kartus didesnis nei paprastai būna kraujyje. Kol PRP ruošiamas, veidas ar kita zona, kurią planuojama gydyti bus paruošta procedūrai. Gali būti naudojamas vietinis nuskausminimas (specialus kremas), todėl injekcijos sukelia tik minimalų diskomfortą, yra neskausmingos. Daromos dauginės injekcijos plona adata į odą. Procedūra trunka 30-60 min. Po procedūros būna laikinas paraudimas, patinimas, gali susidaryti mėlynės, kurios dažniausiai išnyksta per 4-7 dienas. Kadangi PRP pagaminama iš paties paciento kraujo, šalutinių reiškinių dažnis sumažėja iki minimumo.
Kiek PRP procedūrų reikia?
Procedūros efektas pradedamas matyti po 3-4 sav. ir degeneraciniai procesas tęsiasi ilgą laiką. Dažniausiai rekomenduojamos 2-3 PRP procedūros su 1-2 mėn. pertrauka. Rekomenduojama kartoti kas 6-12 mėn.
PRP procedūros gali būti kombinuojamos ir su kitomis jauninančiomis procedūromis: botulino toksinu, užpildais, lazerinėmis procedūromis.
Kokie šalutiniai PRP procedūros reiškiniai?
Patinimas, paraudimas, mėlynės, infekcija, efekto stoka.
Kada negalima atlikti PRP procedūros?
Nėštumo bei žindymo metu, sergantiems anemija, sisteminėmis jungiamojo audinio, autoimuninėmis, onkologinėmis ligomis, turintiems krešėjimo sutrikimų, linkusiems į randėjimą pacientams, esant aktyviai infekcijai veide (pvz.: lūpų pūslelinė). Ar galima atlikti procedūrą gydytojas dermatologas nusprendžia konsultacijos metu.
Odos priežiūra po PRP procedūros
Po PRP procedūros negalima eiti į pirtį, aktyviai sportuoti, vartoti alkoholio. Maždaug 2 savaites po procedūros reikia vengti saulės, rekomenduojama naudoti saulės apsauginius kremus, SPF50. Mėnesį laiko nerekomenduojamos veido procedūros.
Reikia tepti po procedūros skirtą drėkinamąjį kremą 1-2 sav.
Kas gali atlikti PRP procedūrą?
PRP procedūra atliekama injekcijų pagalba, dėl to ji gali būti atliekama tik licencijuoto specialisto licencijuotoje klinikoje ar kitoje sveikatos priežiūros įstaigoje. VSkinBeauty centre dirba aukštos kvalifikacijos gydytojai ir didelę patirtį sukaupę dermatologai, chirurgai, galintys klientams atlikti PRP ir kitas estetines procedūras.